آموزش طب سنتی حکیم رازی دانشگاه پیام نور سراب
حکیمی که درمان را با غذا شروع نکند کمر به قتل شما بسته است، حکیم رازی
یکشنبه 10 خرداد 1394 :: نویسنده :

آشنایی اجمالی با طب سنتی

با نگاهی بر ضرورت و اهمیت آن

بنام خدا

ضرورت و اهمیت و جایگاه طب سنتی

تکنولوژی جدید طبیعت را مسموم کرده و داروهای جدید بدن آدم را و رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی آرامش و امنیت روحی و روانی مردم را، پس باید بدانیم: آن چه را مثقال مثقال و به بهای گران از فرنگ وارد می کنیم، همان است که خروار خروار به بهای اندک می فروشیم.

طب سنتی ایران بر وحدت و پیوند جسم و نفس و روح استوار است و آمیزه ای از آموزه های و آلیاژی از فلزات هندی، چینی، مصری و یونانی است که در کوره اسلام گداخته شده است.

جسم هرچقدر به مبدأ خود نزدیکتر باشد دارای حرارت و حرکت بیشتری خواهد بود لذا هر چه از مبدا و اصل خویش دورتر می شویم از حرکت و پویایی و درک و عظمت ما کاسته می شود.

گفت پیغمبر ز سرمای بهار             تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند                آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان                آن کند کو کرد با باغ و رزان

طب سنتی بر گرفته از طبیعت کائنات در جهت متعادل ساختن مزاج و حالات آدمی به کمک طبیعت و مزاج گیاهان، غذاها، فصلها، رنگ ها، مکان ها و سایر قدرت های لایزال الهی است که ریشه در سنت دیرین ایرانی اسلامی از یک سو و یونانی و هندی و چینی از سویی دیگر دارد اما با نامهربانی و بی ملاطفتی عجیبی مواجه شده است.

طب سنتی بر سلامتی توجه دارد و اگرچه مخالف پزشکی و طب مدرن نیست و تفاوت جدی و اساسی در روش و منطق و درمان داشته اما به حقیقت مدیون نقش پزشکی و بهداشت در سلامت افراد و تولید محصولات و کارخانجات غذایی و دارویی و عرقیات است و نمی توان منکر نقش خدمات اورژانسی در حوادث و تصادفات و نجات جان میلیون ها انسان در خطرات و بیماری های میکروبی باشد و در هر حال مخالفت شدیدی با سموم و داروهای شیمیایی دارد که اولا عوارض آنها بسیار بیشتر از خواص آنهاست ثانیا بجای پیشگیری ، بیشتر به درمان و معالجات پرداخته می شود و ثالثا در درمان و نسخه پیچی ها ، هیچ توجهی به تفاوت مزاجی و فردی و روحیات شخص نمی شود بلکه اکثرا یا شاید گاها به انسان ها هم همانند فرمول شیمیایی و میکروب توجه می شود. همانطوریکه بزرگترین ایراد وارد به طب سنتی هم می تواند کم توجهی با نقش اساسی و مهم میکروب ها و ویروس ها باشد.

بسیاری از بیماری ها و دردها هستند که با کمترین پرهیز و کنترل تغذیه، بطور کامل رخت از وجود انسان بسته و حل آنها نیازمند اطلاعات تخصصی و بسیار پیچیده و مطالعات جان فرسا نمی باشد و با یادگیری طب سنتی می توان با کمترین اطلاعات و امکانات اما با بکارگیری درست آنها، بیشترین بهره را از زندگی و سلامتی نصیب خود و جامعه کرد.

شاید به ذهنتان خطور کند که چرا طب سنتی رواج مناسب و مطلوبی ندارد؟ در یک نگاه کلی می توان،به این موارد اشاره کرد:

 1-  ورود غلط و عجولانه علاقمندان به طب سنتی  2- مطالعات ناقص و منابع غیر معتبر مراجعین 3- رعایت نکردن مراتب و مراحل آموزشی  4- نبودن متون و منابع جامع و کامل و مدرسان توانمند.  مضاعف بر موارد فوق الذکر، کم لطفی و کم توجهی مراجع و نهادهای  آموزشی و دانشگاهی و رسانه های ملی و عمومی را می توان از دلایل عمده نا آشنایی و بیگانگی نسل جدید و توده مردم علی الخصوص تحصیلکرده ها دانست.

انجمن طب سنتی سراب با استفاده از تجارب اساتید و بزرگان این علم و هنر و مهارت و به کمک تعدادی از دوستان و علاقمندان، جهت آموزش مقدماتی و آشنایی با مفاهیم طب سنتی ، جزوه حاضر را با عنوان جزوه آموزشی دوره مقدماتی طب سنتی در اختیار دوستداران قرار می دهد.

تعریف طب سنتی: ابن سینا، طب سنتی را شناخت احوال انسان جهت حفظ صحت و سلامتی و اعاده سلامتی در صورت از دست رفتن آن دانسته است که در این تعریف درمان در اولویت بعدی قرار گرفته است و از پیشگیری طب رایج متعالی تر و وسیعتر می باشد.

مراحل آموزش طب سنتی: بسیاری از مردم قبل از شناختن احوال و مزاج های مختلف انسان و طبیعت و زمان و مکان و گیاهان و غذا ها به سراغ طبابت و معالجه و مداوا می روند، ورود عجولانه و شروع از وسط یا پرش به آخر، آسیب های جدی یادگیری این طب است.

برای یادگیری درست و دقیق، اوّل باید به مزاج شناسی پرداخت که فنون کلی آن، امور طبیعه می باشد و شامل هفت جزء می باشد:1- ارکان 2- امزجه 3- اخلاط 4- اعضاء 5- ارواح  6- قوا 7- افعال

و در ادامه به سته ضروریه که شامل 1.هوا 2.آب  3.غذا 4.نظافت 5.حرکت و سکون 6.خواب و بیداری می باشد و از آنها با عنوان اصول ششگانه سلامتی یا دمی شود.

قدم سوم: طب گیاهی یا همان آشنایی با گیاهان دارویی و عرقیات و خواص و ترکیبات آنها و تاثیر هریک می باشد.

قدم چهارم: با عنوان اعمال یداوی یا اعمال دستی از قبیل ماساژ ، حجامت و جراحی های گوناگون است.

به فراگیران این علم توصیه می شود که حتما با دقت و حوصله پیش بروند و تا مطالب مقدماتی و پایه را خوب یادنگرفته اند سراغ مطالب بعدی و موضوعات دیگر نروند

تفاوت های طب سنتی با طب رایج و مدرن: طب رایج و مدرن نقطه مخالف یا مقابل طب سنتی نیست و هر دو در جهت تعالی انسان، سلامت و بهداشت حرکت می کنند با وجود این تفاوت های زیادی دارند که شناخت این تفاوت ها کمک شایانی به تشخیص نقطه نظرات هر یک از این علوم دارد.

طب سنتی را هنر حفظ تندرستی تعریف کرده اند و طب رایج را علم شفای بیماران، یعنی طب سنتی در قدم اول به سلامتی و تندرستی می اندیشد ولی طب جدید یا پزشکی بیشتر روی درمان و مداوا کار می کند.

طب سنتی کلی نگر است و با یک نگاه کلی به جسم و روح و روان و اخلاق و غذا و طبیعت و خلاصه تمام عواملی که در جهت خروج از تعادل ادمی می انجامد توجه دارد و به همه آنها همزمان یک روش خاص کلی تجویز و نسخه پیچی می کند اما طب جدید جزئی نگر بوده و در مورد هر یک اختلال خاص، دارو و درمان خاص تجویز می شود.

موضوع طب سنتی مزاج ها و اعتدال آنها برای سلامتی انسان است اما موضوع پزشکی، بیماری ها و میکروب ها و داروهای شیمیایی مخصوص هر یک از بیماری هاست.

هدف اصلی و کلی طب سنتی حفظ سلامتی روحی و جسمی انسان است و درمان در درجه دوم قرار دارد اما در طب جدید توجه خاصی به مسائل روحی و روانی و اخلاقی نمی شود و بیشتر اولویت آن درمان و علاج بیماری هاست.

روش کار طب سنتی، منطقی و فلسفی با گرایش مذهبی و توجه به عرف و رسومات و فرهنگ ملت هاست اما طب جدید فقط به روش علوم تجربی اعتقاد دارد و سایر موارد یا رنگ بسیار کمتری دارند یا بطور کلی بی تاثیر هستند.

در طب سنتی با مزاج شناسی و طبع شناسی و گیاه شناسی به تشخیص و درمان پرداخته می شود ولی در طب جدید آسیب شناسی با میکروب شناسی و آزمایش های شیمیایی خون و ادرار و لیزری و عکسبرداری همراه است.

طب سنتی با طبیعت انسان سازگاری و همراهی بیشتری دارد و عوارض بسیار کمتری دارد در صورتیکه طب جدید سموم و افات را وارد بدن و طبیعت کرده و عوارض بسیار وخیم و خطرناکی دارد.

در طب سنتی به تفاوت های فردی در کنار سایر تفاوت ها از قبیل فصلی ، هوا، غذا، حتی رنگ ها و مزه ها توجه ویژه ای شده است در صورتیکه طب مدرن با این گونه موضوعات تقریبا بیگانه است.

تفاوت های دیگری نیز بعنوان معایب ، مزایا، روش شناسی و میزان پذیرش در جامعه و همچنین نحوه تدریس و آموزش و علی الخصوص هزینه های دولتی و ملی را نیز می توان بر این موضوعات افزود.

طب مکمل چیست؟

طبی که به موازات پزشکی رایج در محدوده رشته های درمانی است و حدود 90 رشته را شامل می شود که به تایید سازمان بهداشت جهانی هم رسیده است از قبیل طب سوزنی، ماساژ درمانی، گیاه درمانی، هومیوپاتی، یوگا، غذا درمانی، آب درمانی، دعا درمانی، هنر درمانی، خواب درمانی و خنده درمانی.

طب مکمل یا طب جایگزین که عموما کلی نگر هستند  به روش های تشخیصی و درمانی  گفته می شود که با تفکر حاکم بر سیستم های رایج ، تفاوت کلی دارد و مطابق با باورها و تجربیات و فرهنگ های مختلف ملل می باشد.

در سال 1991 میلادی، سازمان بهداشت جهانی طب سنتی ایران را به همراه طب سوزنی چینی و هومیوپاتی و ماساژ درمانی را بعنوان درمانگر بیناری ها و اختلالات و مشکلات به رسمیت شناختند.

علت اصلی این موضوع ، بن بست های علم طب جدید است که مهمترین آنها ، مقاوم شدن باکتری ها و ویروس ها بدنبال مصرف پی در پی و بی رویه ی داروهای شیمیایی و عوارض جانبی بسیاری از داروها که از خود بیماری نیز خطرناکتر هستند اعلام شده است. برای مثال بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی: سالانه یک و نیم میلیون نفر در بیمارستان های آمریکا را مبتلایان به عوارض جانبی حاصل از مصرف داروهای شیمیایی تشکیل می دهد یعنی سموم مخفی مردم را به سرعت به پرتگاه فنا می کشاند. (طب ایرانی، دکتر دریایی، ص 10 و 11)

تاریخچه طب سنتی: در خصوص تاریخچه طب سنتی در ایران نظرات و دیدگاه های مختلفی وجود دارد و نیازمند تحقیق و تفحص مفصل و جداگانه ای است اما آنچه همه کتب و شواهد اشاره کرده اند، طب در تمام ادوار با آدمی همراه بوده بدین معنی که چون درد و رنج در زندگی با بشر توأم است پس راه علاج آن نیز مطمح نظر بشر بوده و بشر اولیه وقتی بیمار شده با ساده ترین وسایل و امکانات موجود به درمان خود پرداخته است، در ایران قدیم نیز تمام قبایل و و قصبات اطلاعات گوناگونی از طب داشتند که اغلب با خرافات و و موضوعات اسرار آمیز و گاهی با ورد و دعا همراه بوده است.

آنچه برای این انجمن بسیار مهم و حائز اهمیت است اطلاعاتی است که هم صحت آن را در بیشتر مکتوبات شاهد هستیم و هم با عقل سلیم و منطق عموم تطابق و سازگاری داشته باشد، فلذا تاریخچه طب سنتی در ایران را در سه دوره مجزا که  درخششی خاص داشته در این مختصر ، اشاره می کنیم.

اولین شواهد مکتوب و ماندگار در طب قدیم ایران را می توان مربوط چهار قرن قبل از میلاد مسیح دانست که اصول و ریشه های آن در کتاب اوستا و زند آمده است، ایرانیان زرتشت معتقد بودند که اهریمن یا شیطان تمام امراض را به بشر مسلط کرده و لذا یزدان یعنی خداوندگار با شیطان به مبارزه برخاسته و تمام دواهای مورد احتیاج بشر را به آنان آموخته تا صحت خویش را حفظ نمایند.

دومی،  نقش دانشگاه  و بیمارستان جندی شاپور مربوط به دوران بسیار قدیم یعنی آریایی ها می باشد که از طب روم و یونان توسط اسیران مستقر در آن استفاده می شد و موجب تمایل پادشاهان ساسانی به این شهر گردید.

و سومی  هم در قرن چهارم هجری، نقش ابن سینا (زاده  359 بخارا ـ درگذشت 416 همدان ) در بیشتر علوم زمان خود علی الخصوص پزشکی است که وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که شمار زیادی از آن‌ها در مورد پزشکی و فلسفه است. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم وی را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است.

کتاب قانون در طب ابن سینا در زمینه علوم پزشکی حدود 700 سال در دانشگاه ها و مراکز  علمی اروپا بعنوان معتبرترین و ارزشمندترین کتاب پزشکی تدریس شده است. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 14 مهر 1397 06:51 ق.ظ
You ought to take part in a contest for one of the most useful blogs on the web.

I most certainly will highly recommend this website!
جمعه 13 مهر 1397 06:48 ق.ظ
Hey there I am so happy I found your website,
I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just
like to say kudos for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
don't have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.
جمعه 13 مهر 1397 04:45 ق.ظ
Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any suggestions for rookie blog writers?
I'd genuinely appreciate it.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 02:54 ق.ظ
This is really attention-grabbing, You're an excessively skilled blogger.
I have joined your rss feed and stay up for seeking more
of your great post. Also, I've shared your site in my social
networks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 34
درباره وبلاگ


==================
آموزش طب سنتی
حکیم رازی
دانشگاه پیام نور سراب
==================
المعده راس کل داء
و الحمیه راس کل دواء
معده، مرکز ایجاد بیماری ها
ونخوردن، سرآمد
همه دارو هاست.
پیامبر اکرم(ص)
..........
گفت پیغمبر ز سرمای بهار
تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند
آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان
آن کند کو کرد با باغ و رزان
=================

مدیر وبلاگ :
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی