تبلیغات
موسسه طب سنتی حکیم رازی - آشنایی اجمالی با طب سنتی
موسسه طب سنتی حکیم رازی
حکیمی که درمان را با غذا شروع نکند کمر به قتل شما بسته است، حکیم رازی
یکشنبه 10 خرداد 1394 :: نویسنده : دبیر انجمن

آشنایی اجمالی با طب سنتی

با نگاهی بر ضرورت و اهمیت آن

بنام خدا

ضرورت و اهمیت و جایگاه طب سنتی

تکنولوژی جدید طبیعت را مسموم کرده و داروهای جدید بدن آدم را و رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی آرامش و امنیت روحی و روانی مردم را، پس باید بدانیم: آن چه را مثقال مثقال و به بهای گران از فرنگ وارد می کنیم، همان است که خروار خروار به بهای اندک می فروشیم.

طب سنتی ایران بر وحدت و پیوند جسم و نفس و روح استوار است و آمیزه ای از آموزه های و آلیاژی از فلزات هندی، چینی، مصری و یونانی است که در کوره اسلام گداخته شده است.

جسم هرچقدر به مبدأ خود نزدیکتر باشد دارای حرارت و حرکت بیشتری خواهد بود لذا هر چه از مبدا و اصل خویش دورتر می شویم از حرکت و پویایی و درک و عظمت ما کاسته می شود.

گفت پیغمبر ز سرمای بهار             تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند                آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان                آن کند کو کرد با باغ و رزان

طب سنتی بر گرفته از طبیعت کائنات در جهت متعادل ساختن مزاج و حالات آدمی به کمک طبیعت و مزاج گیاهان، غذاها، فصلها، رنگ ها، مکان ها و سایر قدرت های لایزال الهی است که ریشه در سنت دیرین ایرانی اسلامی از یک سو و یونانی و هندی و چینی از سویی دیگر دارد اما با نامهربانی و بی ملاطفتی عجیبی مواجه شده است.

طب سنتی بر سلامتی توجه دارد و اگرچه مخالف پزشکی و طب مدرن نیست و تفاوت جدی و اساسی در روش و منطق و درمان داشته اما به حقیقت مدیون نقش پزشکی و بهداشت در سلامت افراد و تولید محصولات و کارخانجات غذایی و دارویی و عرقیات است و نمی توان منکر نقش خدمات اورژانسی در حوادث و تصادفات و نجات جان میلیون ها انسان در خطرات و بیماری های میکروبی باشد و در هر حال مخالفت شدیدی با سموم و داروهای شیمیایی دارد که اولا عوارض آنها بسیار بیشتر از خواص آنهاست ثانیا بجای پیشگیری ، بیشتر به درمان و معالجات پرداخته می شود و ثالثا در درمان و نسخه پیچی ها ، هیچ توجهی به تفاوت مزاجی و فردی و روحیات شخص نمی شود بلکه اکثرا یا شاید گاها به انسان ها هم همانند فرمول شیمیایی و میکروب توجه می شود. همانطوریکه بزرگترین ایراد وارد به طب سنتی هم می تواند کم توجهی با نقش اساسی و مهم میکروب ها و ویروس ها باشد.

بسیاری از بیماری ها و دردها هستند که با کمترین پرهیز و کنترل تغذیه، بطور کامل رخت از وجود انسان بسته و حل آنها نیازمند اطلاعات تخصصی و بسیار پیچیده و مطالعات جان فرسا نمی باشد و با یادگیری طب سنتی می توان با کمترین اطلاعات و امکانات اما با بکارگیری درست آنها، بیشترین بهره را از زندگی و سلامتی نصیب خود و جامعه کرد.

شاید به ذهنتان خطور کند که چرا طب سنتی رواج مناسب و مطلوبی ندارد؟ در یک نگاه کلی می توان،به این موارد اشاره کرد:

 1-  ورود غلط و عجولانه علاقمندان به طب سنتی  2- مطالعات ناقص و منابع غیر معتبر مراجعین 3- رعایت نکردن مراتب و مراحل آموزشی  4- نبودن متون و منابع جامع و کامل و مدرسان توانمند.  مضاعف بر موارد فوق الذکر، کم لطفی و کم توجهی مراجع و نهادهای  آموزشی و دانشگاهی و رسانه های ملی و عمومی را می توان از دلایل عمده نا آشنایی و بیگانگی نسل جدید و توده مردم علی الخصوص تحصیلکرده ها دانست.

انجمن طب سنتی سراب با استفاده از تجارب اساتید و بزرگان این علم و هنر و مهارت و به کمک تعدادی از دوستان و علاقمندان، جهت آموزش مقدماتی و آشنایی با مفاهیم طب سنتی ، جزوه حاضر را با عنوان جزوه آموزشی دوره مقدماتی طب سنتی در اختیار دوستداران قرار می دهد.

تعریف طب سنتی: ابن سینا، طب سنتی را شناخت احوال انسان جهت حفظ صحت و سلامتی و اعاده سلامتی در صورت از دست رفتن آن دانسته است که در این تعریف درمان در اولویت بعدی قرار گرفته است و از پیشگیری طب رایج متعالی تر و وسیعتر می باشد.

مراحل آموزش طب سنتی: بسیاری از مردم قبل از شناختن احوال و مزاج های مختلف انسان و طبیعت و زمان و مکان و گیاهان و غذا ها به سراغ طبابت و معالجه و مداوا می روند، ورود عجولانه و شروع از وسط یا پرش به آخر، آسیب های جدی یادگیری این طب است.

برای یادگیری درست و دقیق، اوّل باید به مزاج شناسی پرداخت که فنون کلی آن، امور طبیعه می باشد و شامل هفت جزء می باشد:1- ارکان 2- امزجه 3- اخلاط 4- اعضاء 5- ارواح  6- قوا 7- افعال

و در ادامه به سته ضروریه که شامل 1.هوا 2.آب  3.غذا 4.نظافت 5.حرکت و سکون 6.خواب و بیداری می باشد و از آنها با عنوان اصول ششگانه سلامتی یا دمی شود.

قدم سوم: طب گیاهی یا همان آشنایی با گیاهان دارویی و عرقیات و خواص و ترکیبات آنها و تاثیر هریک می باشد.

قدم چهارم: با عنوان اعمال یداوی یا اعمال دستی از قبیل ماساژ ، حجامت و جراحی های گوناگون است.

به فراگیران این علم توصیه می شود که حتما با دقت و حوصله پیش بروند و تا مطالب مقدماتی و پایه را خوب یادنگرفته اند سراغ مطالب بعدی و موضوعات دیگر نروند

تفاوت های طب سنتی با طب رایج و مدرن: طب رایج و مدرن نقطه مخالف یا مقابل طب سنتی نیست و هر دو در جهت تعالی انسان، سلامت و بهداشت حرکت می کنند با وجود این تفاوت های زیادی دارند که شناخت این تفاوت ها کمک شایانی به تشخیص نقطه نظرات هر یک از این علوم دارد.

طب سنتی را هنر حفظ تندرستی تعریف کرده اند و طب رایج را علم شفای بیماران، یعنی طب سنتی در قدم اول به سلامتی و تندرستی می اندیشد ولی طب جدید یا پزشکی بیشتر روی درمان و مداوا کار می کند.

طب سنتی کلی نگر است و با یک نگاه کلی به جسم و روح و روان و اخلاق و غذا و طبیعت و خلاصه تمام عواملی که در جهت خروج از تعادل ادمی می انجامد توجه دارد و به همه آنها همزمان یک روش خاص کلی تجویز و نسخه پیچی می کند اما طب جدید جزئی نگر بوده و در مورد هر یک اختلال خاص، دارو و درمان خاص تجویز می شود.

موضوع طب سنتی مزاج ها و اعتدال آنها برای سلامتی انسان است اما موضوع پزشکی، بیماری ها و میکروب ها و داروهای شیمیایی مخصوص هر یک از بیماری هاست.

هدف اصلی و کلی طب سنتی حفظ سلامتی روحی و جسمی انسان است و درمان در درجه دوم قرار دارد اما در طب جدید توجه خاصی به مسائل روحی و روانی و اخلاقی نمی شود و بیشتر اولویت آن درمان و علاج بیماری هاست.

روش کار طب سنتی، منطقی و فلسفی با گرایش مذهبی و توجه به عرف و رسومات و فرهنگ ملت هاست اما طب جدید فقط به روش علوم تجربی اعتقاد دارد و سایر موارد یا رنگ بسیار کمتری دارند یا بطور کلی بی تاثیر هستند.

در طب سنتی با مزاج شناسی و طبع شناسی و گیاه شناسی به تشخیص و درمان پرداخته می شود ولی در طب جدید آسیب شناسی با میکروب شناسی و آزمایش های شیمیایی خون و ادرار و لیزری و عکسبرداری همراه است.

طب سنتی با طبیعت انسان سازگاری و همراهی بیشتری دارد و عوارض بسیار کمتری دارد در صورتیکه طب جدید سموم و افات را وارد بدن و طبیعت کرده و عوارض بسیار وخیم و خطرناکی دارد.

در طب سنتی به تفاوت های فردی در کنار سایر تفاوت ها از قبیل فصلی ، هوا، غذا، حتی رنگ ها و مزه ها توجه ویژه ای شده است در صورتیکه طب مدرن با این گونه موضوعات تقریبا بیگانه است.

تفاوت های دیگری نیز بعنوان معایب ، مزایا، روش شناسی و میزان پذیرش در جامعه و همچنین نحوه تدریس و آموزش و علی الخصوص هزینه های دولتی و ملی را نیز می توان بر این موضوعات افزود.

طب مکمل چیست؟

طبی که به موازات پزشکی رایج در محدوده رشته های درمانی است و حدود 90 رشته را شامل می شود که به تایید سازمان بهداشت جهانی هم رسیده است از قبیل طب سوزنی، ماساژ درمانی، گیاه درمانی، هومیوپاتی، یوگا، غذا درمانی، آب درمانی، دعا درمانی، هنر درمانی، خواب درمانی و خنده درمانی.

طب مکمل یا طب جایگزین که عموما کلی نگر هستند  به روش های تشخیصی و درمانی  گفته می شود که با تفکر حاکم بر سیستم های رایج ، تفاوت کلی دارد و مطابق با باورها و تجربیات و فرهنگ های مختلف ملل می باشد.

در سال 1991 میلادی، سازمان بهداشت جهانی طب سنتی ایران را به همراه طب سوزنی چینی و هومیوپاتی و ماساژ درمانی را بعنوان درمانگر بیناری ها و اختلالات و مشکلات به رسمیت شناختند.

علت اصلی این موضوع ، بن بست های علم طب جدید است که مهمترین آنها ، مقاوم شدن باکتری ها و ویروس ها بدنبال مصرف پی در پی و بی رویه ی داروهای شیمیایی و عوارض جانبی بسیاری از داروها که از خود بیماری نیز خطرناکتر هستند اعلام شده است. برای مثال بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی: سالانه یک و نیم میلیون نفر در بیمارستان های آمریکا را مبتلایان به عوارض جانبی حاصل از مصرف داروهای شیمیایی تشکیل می دهد یعنی سموم مخفی مردم را به سرعت به پرتگاه فنا می کشاند. (طب ایرانی، دکتر دریایی، ص 10 و 11)

تاریخچه طب سنتی: در خصوص تاریخچه طب سنتی در ایران نظرات و دیدگاه های مختلفی وجود دارد و نیازمند تحقیق و تفحص مفصل و جداگانه ای است اما آنچه همه کتب و شواهد اشاره کرده اند، طب در تمام ادوار با آدمی همراه بوده بدین معنی که چون درد و رنج در زندگی با بشر توأم است پس راه علاج آن نیز مطمح نظر بشر بوده و بشر اولیه وقتی بیمار شده با ساده ترین وسایل و امکانات موجود به درمان خود پرداخته است، در ایران قدیم نیز تمام قبایل و و قصبات اطلاعات گوناگونی از طب داشتند که اغلب با خرافات و و موضوعات اسرار آمیز و گاهی با ورد و دعا همراه بوده است.

آنچه برای این انجمن بسیار مهم و حائز اهمیت است اطلاعاتی است که هم صحت آن را در بیشتر مکتوبات شاهد هستیم و هم با عقل سلیم و منطق عموم تطابق و سازگاری داشته باشد، فلذا تاریخچه طب سنتی در ایران را در سه دوره مجزا که  درخششی خاص داشته در این مختصر ، اشاره می کنیم.

اولین شواهد مکتوب و ماندگار در طب قدیم ایران را می توان مربوط چهار قرن قبل از میلاد مسیح دانست که اصول و ریشه های آن در کتاب اوستا و زند آمده است، ایرانیان زرتشت معتقد بودند که اهریمن یا شیطان تمام امراض را به بشر مسلط کرده و لذا یزدان یعنی خداوندگار با شیطان به مبارزه برخاسته و تمام دواهای مورد احتیاج بشر را به آنان آموخته تا صحت خویش را حفظ نمایند.

دومی،  نقش دانشگاه  و بیمارستان جندی شاپور مربوط به دوران بسیار قدیم یعنی آریایی ها می باشد که از طب روم و یونان توسط اسیران مستقر در آن استفاده می شد و موجب تمایل پادشاهان ساسانی به این شهر گردید.

و سومی  هم در قرن چهارم هجری، نقش ابن سینا (زاده  359 بخارا ـ درگذشت 416 همدان ) در بیشتر علوم زمان خود علی الخصوص پزشکی است که وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که شمار زیادی از آن‌ها در مورد پزشکی و فلسفه است. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم وی را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است.

کتاب قانون در طب ابن سینا در زمینه علوم پزشکی حدود 700 سال در دانشگاه ها و مراکز  علمی اروپا بعنوان معتبرترین و ارزشمندترین کتاب پزشکی تدریس شده است. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 30 فروردین 1398 02:00 ب.ظ
Hi there to every single one, it's in fact a pleasant for me to pay a quick visit this website, it includes valuable Information.
پنجشنبه 22 فروردین 1398 01:48 ق.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I
seriously enjoyed reading it, you are a great author.I will remember to bookmark your blog and
definitely will come back very soon. I want to encourage
one to continue your great writing, have a nice holiday weekend!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:29 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my site thus i
came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a
few of your ideas!!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:38 ق.ظ
Nice post. I used to be checking constantly this weblog
and I am impressed! Extremely helpful info specifically
the remaining part :) I take care of such information a lot.
I used to be looking for this particular information for a long time.

Thanks and best of luck.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:25 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
relied on the video to make your point. You obviously know
what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your
site when you could be giving us something informative to read?
دوشنبه 19 فروردین 1398 03:51 ب.ظ
It's awesome to pay a quick visit this web site and reading the views of all mates
on the topic of this piece of writing, while I am also eager of getting experience.
یکشنبه 18 فروردین 1398 12:41 ق.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how
concerning unexpected emotions.
جمعه 16 فروردین 1398 03:17 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive
a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is
now broken and she has 83 views. I know this is completely off
topic but I had to share it with someone!
جمعه 16 فروردین 1398 09:03 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.

If you know of any please share. Cheers!
چهارشنبه 14 فروردین 1398 10:13 ب.ظ
Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just
cool and i could assume you're an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming
post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.
سه شنبه 13 فروردین 1398 08:47 ب.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually understand what you are
speaking about! Bookmarked. Please also consult with my
website =). We will have a hyperlink exchange arrangement among us
سه شنبه 13 فروردین 1398 09:36 ق.ظ
I got this website from my buddy who told me about this web page and
at the moment this time I am browsing this website and
reading very informative content at this place.
یکشنبه 11 فروردین 1398 12:18 ق.ظ
I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and
exposure! Keep up the awesome works guys I've incorporated you
guys to our blogroll.
چهارشنبه 7 فروردین 1398 03:19 ق.ظ
Magnificent website. Plenty of useful information here. I'm sending it
to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously,
thank you for your sweat!
جمعه 2 فروردین 1398 04:38 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I
am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few
of your ideas!!
پنجشنبه 9 اسفند 1397 12:11 ب.ظ
Love post, thank
پنجشنبه 9 اسفند 1397 12:11 ب.ظ
Good post, thank
دوشنبه 28 آبان 1397 11:02 ب.ظ
I always used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.
شنبه 26 آبان 1397 07:51 ب.ظ
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
Piece of writing writing is also a excitement, if you know afterward you
can write or else it is complicated to write. Sling tv coupons and promo codes for november
2018
شنبه 26 آبان 1397 02:36 ق.ظ
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
Hello there! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
Sling tv coupons and promo codes for november 2018
چهارشنبه 23 آبان 1397 01:01 ق.ظ
Heya i am for the primary time here. I found this board and I
to find It truly helpful & it helped me out much. I hope to provide one
thing again and help others such as you aided me.
شنبه 19 آبان 1397 11:16 ب.ظ
I like looking through a post that can make people think.
Also, thank you for allowing for me to comment!
شنبه 19 آبان 1397 09:03 ب.ظ
Hi there everybody, here every one is sharing these know-how, so it's pleasant to read this website, and I
used to pay a quick visit this webpage daily.
شنبه 5 آبان 1397 09:17 ب.ظ
Spot on with this write-up, I honestly believe that this amazing site needs a lot more attention. I'll
probably be back again to see more, thanks for the info!
چهارشنبه 2 آبان 1397 06:37 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It in reality was once a
entertainment account it. Glance complex to more added
agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?
سه شنبه 1 آبان 1397 12:50 ب.ظ
Hi every one, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it's fastidious
to read this web site, and I used to visit this weblog everyday.
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:53 ب.ظ
I enjoy, lead to I found just what I used to be taking a look for.
You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice
day. Bye
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:53 ب.ظ
Terrific post but I was wondering if you could write a
litte more on this topic? I'd be very grateful if
you could elaborate a little bit more. Thank you!
چهارشنبه 18 مهر 1397 05:47 ق.ظ
Hi there, I check your new stuff like every week.

Your story-telling style is witty, keep up
the good work!
دوشنبه 16 مهر 1397 05:43 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on آشنایی.
Regards
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


==================
موسسه طب سنتی
حکیم رازی
==================
المعده راس کل داء
و الحمیه راس کل دواء
معده، مرکز ایجاد بیماری ها
ونخوردن، سرآمد
همه دارو هاست.
پیامبر اکرم(ص)
..........
گفت پیغمبر ز سرمای بهار
تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند
آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان
آن کند کو کرد با باغ و رزان
=================

مدیر وبلاگ : دبیر انجمن
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی