تبلیغات
آموزش طب سنتی با همکاری انجمن علمی طب سنتی و دانشگاه پیام نور - آشنایی اجمالی با طب سنتی
 
آموزش طب سنتی با همکاری انجمن علمی طب سنتی و دانشگاه پیام نور
حکیمی که درمان را با غذا شروع نکند کمر به قتل شما بسته است، حکیم رازی
درباره وبلاگ


==================
انجمن علمی طب سنتی
استان آذربایجان شرقی
==================
المعده راس کل داء
و الحمیه راس کل دواء
معده، مرکز ایجاد بیماری ها
ونخوردن، سرآمد
همه دارو هاست.
پیامبر اکرم(ص)
..........
گفت پیغمبر ز سرمای بهار
تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند
آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان
آن کند کو کرد با باغ و رزان
=================

مدیر وبلاگ : دبیر انجمن
نویسندگان
یکشنبه 10 خرداد 1394 :: نویسنده : دبیر انجمن

آشنایی اجمالی با طب سنتی

با نگاهی بر ضرورت و اهمیت آن

بنام خدا

ضرورت و اهمیت و جایگاه طب سنتی

تکنولوژی جدید طبیعت را مسموم کرده و داروهای جدید بدن آدم را و رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی آرامش و امنیت روحی و روانی مردم را، پس باید بدانیم: آن چه را مثقال مثقال و به بهای گران از فرنگ وارد می کنیم، همان است که خروار خروار به بهای اندک می فروشیم.

طب سنتی ایران بر وحدت و پیوند جسم و نفس و روح استوار است و آمیزه ای از آموزه های و آلیاژی از فلزات هندی، چینی، مصری و یونانی است که در کوره اسلام گداخته شده است.

جسم هرچقدر به مبدأ خود نزدیکتر باشد دارای حرارت و حرکت بیشتری خواهد بود لذا هر چه از مبدا و اصل خویش دورتر می شویم از حرکت و پویایی و درک و عظمت ما کاسته می شود.

گفت پیغمبر ز سرمای بهار             تن مپوشانید یاران زینهار

با تن و جان شما آن می کند                آنچه با برگ و درختان می کند

لیک بگریزید از باد خزان                آن کند کو کرد با باغ و رزان

طب سنتی بر گرفته از طبیعت کائنات در جهت متعادل ساختن مزاج و حالات آدمی به کمک طبیعت و مزاج گیاهان، غذاها، فصلها، رنگ ها، مکان ها و سایر قدرت های لایزال الهی است که ریشه در سنت دیرین ایرانی اسلامی از یک سو و یونانی و هندی و چینی از سویی دیگر دارد اما با نامهربانی و بی ملاطفتی عجیبی مواجه شده است.

طب سنتی بر سلامتی توجه دارد و اگرچه مخالف پزشکی و طب مدرن نیست و تفاوت جدی و اساسی در روش و منطق و درمان داشته اما به حقیقت مدیون نقش پزشکی و بهداشت در سلامت افراد و تولید محصولات و کارخانجات غذایی و دارویی و عرقیات است و نمی توان منکر نقش خدمات اورژانسی در حوادث و تصادفات و نجات جان میلیون ها انسان در خطرات و بیماری های میکروبی باشد و در هر حال مخالفت شدیدی با سموم و داروهای شیمیایی دارد که اولا عوارض آنها بسیار بیشتر از خواص آنهاست ثانیا بجای پیشگیری ، بیشتر به درمان و معالجات پرداخته می شود و ثالثا در درمان و نسخه پیچی ها ، هیچ توجهی به تفاوت مزاجی و فردی و روحیات شخص نمی شود بلکه اکثرا یا شاید گاها به انسان ها هم همانند فرمول شیمیایی و میکروب توجه می شود. همانطوریکه بزرگترین ایراد وارد به طب سنتی هم می تواند کم توجهی با نقش اساسی و مهم میکروب ها و ویروس ها باشد.

بسیاری از بیماری ها و دردها هستند که با کمترین پرهیز و کنترل تغذیه، بطور کامل رخت از وجود انسان بسته و حل آنها نیازمند اطلاعات تخصصی و بسیار پیچیده و مطالعات جان فرسا نمی باشد و با یادگیری طب سنتی می توان با کمترین اطلاعات و امکانات اما با بکارگیری درست آنها، بیشترین بهره را از زندگی و سلامتی نصیب خود و جامعه کرد.

شاید به ذهنتان خطور کند که چرا طب سنتی رواج مناسب و مطلوبی ندارد؟ در یک نگاه کلی می توان،به این موارد اشاره کرد:

 1-  ورود غلط و عجولانه علاقمندان به طب سنتی  2- مطالعات ناقص و منابع غیر معتبر مراجعین 3- رعایت نکردن مراتب و مراحل آموزشی  4- نبودن متون و منابع جامع و کامل و مدرسان توانمند.  مضاعف بر موارد فوق الذکر، کم لطفی و کم توجهی مراجع و نهادهای  آموزشی و دانشگاهی و رسانه های ملی و عمومی را می توان از دلایل عمده نا آشنایی و بیگانگی نسل جدید و توده مردم علی الخصوص تحصیلکرده ها دانست.

انجمن طب سنتی سراب با استفاده از تجارب اساتید و بزرگان این علم و هنر و مهارت و به کمک تعدادی از دوستان و علاقمندان، جهت آموزش مقدماتی و آشنایی با مفاهیم طب سنتی ، جزوه حاضر را با عنوان جزوه آموزشی دوره مقدماتی طب سنتی در اختیار دوستداران قرار می دهد.

تعریف طب سنتی: ابن سینا، طب سنتی را شناخت احوال انسان جهت حفظ صحت و سلامتی و اعاده سلامتی در صورت از دست رفتن آن دانسته است که در این تعریف درمان در اولویت بعدی قرار گرفته است و از پیشگیری طب رایج متعالی تر و وسیعتر می باشد.

مراحل آموزش طب سنتی: بسیاری از مردم قبل از شناختن احوال و مزاج های مختلف انسان و طبیعت و زمان و مکان و گیاهان و غذا ها به سراغ طبابت و معالجه و مداوا می روند، ورود عجولانه و شروع از وسط یا پرش به آخر، آسیب های جدی یادگیری این طب است.

برای یادگیری درست و دقیق، اوّل باید به مزاج شناسی پرداخت که فنون کلی آن، امور طبیعه می باشد و شامل هفت جزء می باشد:1- ارکان 2- امزجه 3- اخلاط 4- اعضاء 5- ارواح  6- قوا 7- افعال

و در ادامه به سته ضروریه که شامل 1.هوا 2.آب  3.غذا 4.نظافت 5.حرکت و سکون 6.خواب و بیداری می باشد و از آنها با عنوان اصول ششگانه سلامتی یا دمی شود.

قدم سوم: طب گیاهی یا همان آشنایی با گیاهان دارویی و عرقیات و خواص و ترکیبات آنها و تاثیر هریک می باشد.

قدم چهارم: با عنوان اعمال یداوی یا اعمال دستی از قبیل ماساژ ، حجامت و جراحی های گوناگون است.

به فراگیران این علم توصیه می شود که حتما با دقت و حوصله پیش بروند و تا مطالب مقدماتی و پایه را خوب یادنگرفته اند سراغ مطالب بعدی و موضوعات دیگر نروند

تفاوت های طب سنتی با طب رایج و مدرن: طب رایج و مدرن نقطه مخالف یا مقابل طب سنتی نیست و هر دو در جهت تعالی انسان، سلامت و بهداشت حرکت می کنند با وجود این تفاوت های زیادی دارند که شناخت این تفاوت ها کمک شایانی به تشخیص نقطه نظرات هر یک از این علوم دارد.

طب سنتی را هنر حفظ تندرستی تعریف کرده اند و طب رایج را علم شفای بیماران، یعنی طب سنتی در قدم اول به سلامتی و تندرستی می اندیشد ولی طب جدید یا پزشکی بیشتر روی درمان و مداوا کار می کند.

طب سنتی کلی نگر است و با یک نگاه کلی به جسم و روح و روان و اخلاق و غذا و طبیعت و خلاصه تمام عواملی که در جهت خروج از تعادل ادمی می انجامد توجه دارد و به همه آنها همزمان یک روش خاص کلی تجویز و نسخه پیچی می کند اما طب جدید جزئی نگر بوده و در مورد هر یک اختلال خاص، دارو و درمان خاص تجویز می شود.

موضوع طب سنتی مزاج ها و اعتدال آنها برای سلامتی انسان است اما موضوع پزشکی، بیماری ها و میکروب ها و داروهای شیمیایی مخصوص هر یک از بیماری هاست.

هدف اصلی و کلی طب سنتی حفظ سلامتی روحی و جسمی انسان است و درمان در درجه دوم قرار دارد اما در طب جدید توجه خاصی به مسائل روحی و روانی و اخلاقی نمی شود و بیشتر اولویت آن درمان و علاج بیماری هاست.

روش کار طب سنتی، منطقی و فلسفی با گرایش مذهبی و توجه به عرف و رسومات و فرهنگ ملت هاست اما طب جدید فقط به روش علوم تجربی اعتقاد دارد و سایر موارد یا رنگ بسیار کمتری دارند یا بطور کلی بی تاثیر هستند.

در طب سنتی با مزاج شناسی و طبع شناسی و گیاه شناسی به تشخیص و درمان پرداخته می شود ولی در طب جدید آسیب شناسی با میکروب شناسی و آزمایش های شیمیایی خون و ادرار و لیزری و عکسبرداری همراه است.

طب سنتی با طبیعت انسان سازگاری و همراهی بیشتری دارد و عوارض بسیار کمتری دارد در صورتیکه طب جدید سموم و افات را وارد بدن و طبیعت کرده و عوارض بسیار وخیم و خطرناکی دارد.

در طب سنتی به تفاوت های فردی در کنار سایر تفاوت ها از قبیل فصلی ، هوا، غذا، حتی رنگ ها و مزه ها توجه ویژه ای شده است در صورتیکه طب مدرن با این گونه موضوعات تقریبا بیگانه است.

تفاوت های دیگری نیز بعنوان معایب ، مزایا، روش شناسی و میزان پذیرش در جامعه و همچنین نحوه تدریس و آموزش و علی الخصوص هزینه های دولتی و ملی را نیز می توان بر این موضوعات افزود.

طب مکمل چیست؟

طبی که به موازات پزشکی رایج در محدوده رشته های درمانی است و حدود 90 رشته را شامل می شود که به تایید سازمان بهداشت جهانی هم رسیده است از قبیل طب سوزنی، ماساژ درمانی، گیاه درمانی، هومیوپاتی، یوگا، غذا درمانی، آب درمانی، دعا درمانی، هنر درمانی، خواب درمانی و خنده درمانی.

طب مکمل یا طب جایگزین که عموما کلی نگر هستند  به روش های تشخیصی و درمانی  گفته می شود که با تفکر حاکم بر سیستم های رایج ، تفاوت کلی دارد و مطابق با باورها و تجربیات و فرهنگ های مختلف ملل می باشد.

در سال 1991 میلادی، سازمان بهداشت جهانی طب سنتی ایران را به همراه طب سوزنی چینی و هومیوپاتی و ماساژ درمانی را بعنوان درمانگر بیناری ها و اختلالات و مشکلات به رسمیت شناختند.

علت اصلی این موضوع ، بن بست های علم طب جدید است که مهمترین آنها ، مقاوم شدن باکتری ها و ویروس ها بدنبال مصرف پی در پی و بی رویه ی داروهای شیمیایی و عوارض جانبی بسیاری از داروها که از خود بیماری نیز خطرناکتر هستند اعلام شده است. برای مثال بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی: سالانه یک و نیم میلیون نفر در بیمارستان های آمریکا را مبتلایان به عوارض جانبی حاصل از مصرف داروهای شیمیایی تشکیل می دهد یعنی سموم مخفی مردم را به سرعت به پرتگاه فنا می کشاند. (طب ایرانی، دکتر دریایی، ص 10 و 11)

تاریخچه طب سنتی: در خصوص تاریخچه طب سنتی در ایران نظرات و دیدگاه های مختلفی وجود دارد و نیازمند تحقیق و تفحص مفصل و جداگانه ای است اما آنچه همه کتب و شواهد اشاره کرده اند، طب در تمام ادوار با آدمی همراه بوده بدین معنی که چون درد و رنج در زندگی با بشر توأم است پس راه علاج آن نیز مطمح نظر بشر بوده و بشر اولیه وقتی بیمار شده با ساده ترین وسایل و امکانات موجود به درمان خود پرداخته است، در ایران قدیم نیز تمام قبایل و و قصبات اطلاعات گوناگونی از طب داشتند که اغلب با خرافات و و موضوعات اسرار آمیز و گاهی با ورد و دعا همراه بوده است.

آنچه برای این انجمن بسیار مهم و حائز اهمیت است اطلاعاتی است که هم صحت آن را در بیشتر مکتوبات شاهد هستیم و هم با عقل سلیم و منطق عموم تطابق و سازگاری داشته باشد، فلذا تاریخچه طب سنتی در ایران را در سه دوره مجزا که  درخششی خاص داشته در این مختصر ، اشاره می کنیم.

اولین شواهد مکتوب و ماندگار در طب قدیم ایران را می توان مربوط چهار قرن قبل از میلاد مسیح دانست که اصول و ریشه های آن در کتاب اوستا و زند آمده است، ایرانیان زرتشت معتقد بودند که اهریمن یا شیطان تمام امراض را به بشر مسلط کرده و لذا یزدان یعنی خداوندگار با شیطان به مبارزه برخاسته و تمام دواهای مورد احتیاج بشر را به آنان آموخته تا صحت خویش را حفظ نمایند.

دومی،  نقش دانشگاه  و بیمارستان جندی شاپور مربوط به دوران بسیار قدیم یعنی آریایی ها می باشد که از طب روم و یونان توسط اسیران مستقر در آن استفاده می شد و موجب تمایل پادشاهان ساسانی به این شهر گردید.

و سومی  هم در قرن چهارم هجری، نقش ابن سینا (زاده  359 بخارا ـ درگذشت 416 همدان ) در بیشتر علوم زمان خود علی الخصوص پزشکی است که وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که شمار زیادی از آن‌ها در مورد پزشکی و فلسفه است. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم وی را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است.

کتاب قانون در طب ابن سینا در زمینه علوم پزشکی حدود 700 سال در دانشگاه ها و مراکز  علمی اروپا بعنوان معتبرترین و ارزشمندترین کتاب پزشکی تدریس شده است. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 23 آبان 1398 08:39 ق.ظ
My programmer is trying to persuade me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites
for about a year and am nervous about switching to another platform.
I have heard good things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into it?

Any kind of help would be greatly appreciated!
پنجشنبه 23 آبان 1398 07:04 ق.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a
colleague who was conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch due
to the fact that I stumbled upon it for him... lol.
So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending the time to talk
about this issue here on your blog.
سه شنبه 21 آبان 1398 11:59 ق.ظ
I blog quite often and I genuinely appreciate your content.
This article has really peaked my interest. I am going to
bookmark your website and keep checking for new information about once a week.
I subscribed to your RSS feed as well.
دوشنبه 13 آبان 1398 03:20 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this brilliant blog!
I guess for now i'll settle for book-marking
and adding your RSS feed to my Google account. I look
forward to new updates and will share this blog with my Facebook group.
Chat soon!
سه شنبه 7 آبان 1398 01:40 ب.ظ
Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, terrific blog!
دوشنبه 6 آبان 1398 05:50 ب.ظ
Have you ever considered writing an ebook or guest
authoring on other websites? I have a blog based on the
same ideas you discuss and would love to have you share
some stories/information. I know my audience would enjoy your work.

If you're even remotely interested, feel free to shoot
me an e mail.
دوشنبه 6 آبان 1398 04:28 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an email.
I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it
improve over time.
جمعه 3 آبان 1398 03:40 ب.ظ
I love it when folks come together and share ideas.
Great website, continue the good work!
جمعه 19 مهر 1398 04:48 ب.ظ
At this time it seems like Drupal is the best blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
جمعه 19 مهر 1398 11:53 ق.ظ
Hello Dear, are you truly visiting this website on a regular basis, if so afterward you will definitely obtain nice know-how.
پنجشنبه 18 مهر 1398 06:10 ق.ظ
I was able to find good info from your articles.
چهارشنبه 17 مهر 1398 02:46 ق.ظ
It is perfect time to make some plans for the longer term and it is time to be
happy. I've read this submit and if I may I wish to
recommend you some fascinating issues or advice.
Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
I desire to learn more issues about it!
سه شنبه 16 مهر 1398 09:56 ق.ظ
Hi! I'm at work browsing your blog from my new iphone
4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Carry on the excellent work!
شنبه 6 مهر 1398 04:36 ب.ظ
Hello Dear, are you really visiting this
site regularly, if so afterward you will without doubt
get nice know-how.
چهارشنبه 3 مهر 1398 02:47 ق.ظ
Touche. Great arguments. Keep up the good work.
سه شنبه 26 شهریور 1398 02:25 ق.ظ
Great article. I am dealing with some of these issues as well..
سه شنبه 26 شهریور 1398 01:14 ق.ظ
I'll immediately seize your rss as I can't find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you have any? Kindly allow me recognize in order that I could subscribe.
Thanks.
شنبه 16 شهریور 1398 10:26 ق.ظ
whoah this blog is wonderful i love studying your articles.
Keep up the good work! You understand, lots of persons
are looking round for this information, you can help
them greatly.
جمعه 15 شهریور 1398 10:00 ب.ظ
It's hard to come by educated people about this topic,
however, you seem like you know what you're talking about!
Thanks
پنجشنبه 14 شهریور 1398 02:42 ب.ظ
I think the admin of this site is actually working hard in support of his site, because
here every information is quality based material.
چهارشنبه 13 شهریور 1398 09:38 ب.ظ
Excellent post. Keep writing such kind of info on your site.
Im really impressed by it.
Hello there, You have performed an incredible job.
I will certainly digg it and individually suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this site.
چهارشنبه 13 شهریور 1398 12:03 ق.ظ
Hello, Neat post. There's a problem with your website in internet explorer, may check this?
IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component to other people will leave out
your excellent writing due to this problem.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 04:08 ق.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
There's no doubt that that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo subject but typically folks don't speak about these subjects.
To the next! Cheers!!
جمعه 11 مرداد 1398 11:00 ق.ظ
Wonderful post however I was wondering if you could write
a litte more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thanks! natalielise pof
پنجشنبه 10 مرداد 1398 09:06 ق.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think about if you added some
great graphics or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images and clips,
this website could definitely be one of the very
best in its field. Wonderful blog! natalielise pof
پنجشنبه 10 مرداد 1398 06:05 ق.ظ
Hello there! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when viewing from my iphone 4.

I'm trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
If you have any suggestions, please share. Thank you!
pof natalielise
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:30 ق.ظ
Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 07:09 ب.ظ
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
one and i was just wondering if you get a lot
of spam responses? If so how do you prevent it,
any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me insane so any support is very
much appreciated.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:44 ب.ظ
This website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn't know who to ask.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:41 ب.ظ
Greetings! Very useful advice in this particular post!
It is the little changes that will make the largest changes.
Thanks a lot for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :